| |
|
|
|
|
|
|
 |
|
 |
| |
|
|
| |
|
|
| |
A múlt |
|
| |
|
|
| |
Fogadalmam, - hogy befejezem - csak a síugrásra vonatkozott. A téli hegy, a hó, a sízés szeretete nem múlik el csak úgy, fogva tart, míg élsz, míg csak bírod, űzöd ezt a sportot. Mivel, – mint általában mindenki – én is a lesiklással kezdtem, első képeim 14 éves koromból maradtak meg. |
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
Nekem akkor a síterepet a Szabadság hegy jelentette, úgy méretében, mint elérhetőségében. Kevesen tudják ma már, hogy minden lejtőnek saját neve van, általában csak a Normafát ismerik, pedig abból is van Kis Norma és Nagy Norma, esetleg még az Anna-Rét lejtőt emlegetik. Ezen kívül van: |
|
| |
| Sigray, |
| Delmár Kesergő |
| Egypróbás |
| Kétpróbás |
| Hárompróbás |
| Kis Egyetemi, |
| Nagy Egyetemi, |
| Fenyves, |
| Sánc-lejtők, |
Kioszk sánc |
Rideg sánc |
Nagy sánc |
| Disznófő, |
| Jobbcső, |
| Balcső, |
| Cső, |
| Harangvölgy, |
|
|
| |
amikre emlékszem. 1955 évről beszélek, minden eszköz korszerűtlenebb, kezdetleges volt, eleinte él (kantni) nélküli lécek voltak. Jégen irányíthatatlan, életveszélyes volt, ezek voltak a Hickory fa sílécek. A sí hosszát úgy kellett megválasztani, hogy a testmagasság plusz 25 cm, így 215 cm-es léccel kezdtem a sízést. Képzelhetik a mai 150-160 cm hosszal szemben ez milyen hátrányt jelentett a fordulásokban, nem beszélve a él görbülettel rendelkező Carving sílécekről, ahol oldalirányú dőlésre egyből fordul. |
|
| |
|
|
| |
Mégis a legnagyobb gondot a sícipő és a kötés okozta. Üzletben nem volt beszerezhető, nekem a Dózsás sícipőkészítő mestertől sikerült rendelnem bőrből, egy talpra épített kék felsőrésszel, persze előbb utóbb beázott, ha nem volt rendesen bepasztázva. A kötésről már a síugrásnál említettem a bőrszíjjal történő felkötözést, a másfél méter hosszú Langrimen karikán átvetve többször a cipőre tekerve – ugyan megbízhatóan átvitte az erőt a térdről a síre – komoly bukásnál lábtörést okozhatott. Mosolygunk ezen, összehasonlítva a mai - minden irányban kioldó – kötésekkel. |
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
 |
Itt még ösztönösen síztem, bár a lesiklóversenyeken eredményesen, csak később - mikor már kiléptem az egyesületből – jött meg az igény arra, hogy szépen, szabályosan, zárt lábban tanuljam meg, persze magamtól. |
|
| |
|
|
| |
Ha jól érzed magad, laza vagy, lógatod a botokat, utazgatsz a sílécen, egészen biztos, hogy rosszul sízel!
|
|
|
Sokan szégyellik, de a helyzet az, hogy a síelés egy póz, amit fel kell venni és ez egyáltalán nem kényelmes, de a síelés a fizika törvényein alapszik és csak egyféleképpen lehet csinálni, ezért nincs egyéni stílus és a jó sízők egyformának tűnnek. |
|
|
|
|
| |
|
|
| |
Hát ez az, ami egyáltalán nem mondható kényelmesnek, természetesnek, majd amikor fordul az ellenkező harántcsúszásra, megfordul minden, mert a völgylábból hegyláb lesz.… |
|
| |
Ez még csak a póz, és mitől fordul a léc? |
|
| |
Egy olyan mozdulat, amikor emelt sarokkal eltaposol egy csikket, miközben testsúlyod áthelyezed a völgylábról a hegylábra, ami történhet úgy is, hogy fellépsz a felső, hegylábra. Amikor valaki párhuzamos lécekkel sízik, szinte mindig egylábon sízik, olyan intenzívek a mozdulatai, a terheletlen láb ottmarad a terhelt mellet. |
|
| |
|
|
| |
Látható, hogy ezért nehéz a sízés, ennyi mindenre kell figyelni egyszerre. |
|
| |
|
|
| |
Már 25 éves voltam, amikor megtudtam: miért kell a 3/4 cipőhosszal előbbre tolni a felső lábat az alsó elé. (Barátom, régi zenésztársam, a FUTURÁMA zenekarból - kiváló síző -– Farkas Gyuri jóvoltából.) |
|
| |
Az alsó térdnek be kell férnie a felső mögé azért, hogy az alsó, völgysí jobban tudjon élezni, minél meredekebb a pálya annál inkább szükség van erre. Hát nem egyszerű? Tessék kipróbálni! |
|
| |
|
|
| |
Saját tapasztalatom alapján sikerült összevonni egyes mozdulatokat, amit közkinccsé teszek: |
|
| |
|
|
| |
Elindulok csak úgy lazán a lejtőn, a következő pillanatban magam alá húzom a sarkam, ezzel rároggyant a térdem a sílécre, alsó karok vízszintesre felhúzva, felvettem a pózt.
Megindítom a fordulást és már csak 2 mozdulatra figyelek:
-
Mivel az völgylábon állok, a hegyláb térdem rácsúsztatom a másik térdemre, szinte "ráültetem". (Ezzel a 2 sí zárt és párhuzamos.)
-
Nem a felsőtestem fordítom a völgy felé, hanem a völgy oldali kezem viszem hátra, ami értelemszerűen fordítja a vállammal a felsőtestem is a völgy felé.
|
|
| |
|
|
| |
Ha tartom a pózt erre a két mozdulatra igazán nem nehéz figyelni. Azért azt hozzáteszem, hogy nem kezdőknek ajánlom, hanem akik képesek rá és akarják fejleszteni sí tudásukat. |
|
| |
|
|
| |
Meghatározó élmény volt számomra - amikor "kinőttem" a Szabadsághegyet és nekiindultunk az Alacsony Tátrába. Tále utáni emelkedőkön egyszer csak megpillantottuk a hegyet, kis hangyáknak látszó sízőkkel megjelent előttünk a Chopok hófehér déli oldala. Fantasztikus és csodálatos volt, - a zenénél használtam a meghatározást, hogy - egyszeri és megismételhetetlen! |
|
| |
|
|
| |
A jelen |
|
| |
|
|
| |
Családomon belül mindenkit "megfertőztem" a sízéssel, egyáltalán a téli havas hegy szeretetével és számomra teljesen mindegy, hogy mivel űzi a sportot, Snowboarddal vagy sível, csak ott legyen. Kevés családban fordul elő, hogy a legidősebb (37 éves) gyerek is szüleivel együtt utazik közös programra. Idén még Martin unokám is jön velünk, de még csak "mezítláb". (Síző körökben így mondják, hogy sí nélkül.)
A közelmúltból egy pár fotó és videó az alábbiakban: |
|
| |
|
|
| |
 |
|
 |
|
Videó a sízésről: |
A sízésünk helye: Innsbruck, Axamer Lizum. |
Ideje 2008 február. |
|
Ugyan az ötnapos sízésen 22-en voltunk, családdal, barátokkal, ezen a filmen csak öten szerepelünk, rajtam kívül Linda, Péter, Ádám, párjával Gabival. |
|
Linda bordozik: ruhája kék dzseki fehér csíkkal, fekete sínaci. |
Gabi (UNIQUE) sízik: ruhája kék dzseki, fekete sínaci. |
Péter bordozik: barna szerelés. |
Ádám (UNIQUE) sízik és csak a 3. filmben a végén tűnik fel, Ő a "Cameramann". |
Én sízek: piros felső, fekete sínadrág. |
| |
 |
|
|
 |
|
 |
|
|
| |
|
|
| |
 |
|
 |
|
Amikor unoka a nagyapjával együtt sízik nincs annál jobb élmény, főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy kereken 70 év a korkülönbség. |
|
 |
|
|
 |
|
 |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
Budapest, 2012-12-09 |
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
,